Early Summer Trophy Day

Leigh and Lowton SC

Results as of 20:18 on July 15, 2018

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st RS 400 939 1396 Richard Catchpole Gary Coop 1.0 2.0 (11.0) 14.0 3.0
2nd Laser 4.7 1206 212947 Lorcan Knowles   3.0 (6.0) 1.0 10.0 4.0
3rd Solo 1154 5350 Chris Helsby   2.0 (9.0) 3.0 14.0 5.0
4th Solo 1154 5417 Brian Sprague   (10.0) 4.0 2.0 16.0 6.0
5th Solo 1154 5818 Nik James   4.0 (7.5) 4.0 15.5 8.0
6th Solo 1154 4556 Tom Welz   5.0 5.0 (9.0) 19.0 10.0
7th Laser Radial 1125 143111 Tasha Helsby   6.0 (13.0) 6.0 25.0 12.0
8th RS 400 939 1318 Terry Oliver Mark Atherton (15.0) 1.0 13.0 29.0 14.0
9th Laser 1082 182556 Ian Ritchie   (9.0) 7.5 7.0 23.5 14.5
10th RS 400 939 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans (16.0) 3.0 12.0 31.0 15.0
11th Laser 1082 213521 John Devlin   8.0 (16.0) 8.0 32.0 16.0
12th Laser 1082 180672 Bill Busby   (23.0 DNC) 12.0 5.0 40.0 17.0
13th Solo 1154 5217 Malcolm Waddington   7.0 10.0 (23.0 DNC) 40.0 17.0
14th Phantom 1014 1180 Chris Bows   11.0 (17.0) 10.0 38.0 21.0
15th Solo 1154 4776 Ken Cottam   12.0 11.0 (23.0 DNC) 46.0 23.0
16th Laser 1082 164759 Colin Hague   (20.0) 15.0 14.0 49.0 29.0
17th RS 400 939 545 Martin Spencer A Messenger (17.0) 14.0 15.0 46.0 29.0
18th RS 400 939 1285 Roy Thomason Ryan Morris 13.5 18.0 (23.0 DNC) 54.5 31.5
19th RS 600 916 851 Nick Turpin   18.0 (20.0 DSQ) 16.0 54.0 34.0
20th Streaker 1139 1269 George Evans   13.5 (23.0 DNC) 23.0 DNC 59.5 36.5
21st Laser 1082 133398 Paul Pritchard   (23.0 DNC) 23.0 DNC 17.0 63.0 40.0
22nd RS 400 939 1214 Leslie Ormandy Steve Fletcher 19.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 65.0 42.0

Junior Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper 1338 7 Morgan Busby   (5.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 2.0
2nd Mirror 1390 61954 Alyssa Hardy Dad 1.0 3.0 (5.0 DNF) 9.0 4.0
3rd Topper 1338 9 Tom Saunders   (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
4th Optimist 1646 3 Lochlyn Grant   (5.0 DNC) 4.0 3.0 12.0 7.0

R1 - Handicap Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 939 1396 Richard Catchpole Gary Coop 31:45 2 0:33:49 1.0
2 Solo 1154 5350 Chris Helsby   40:29 2 0:35:05 2.0
3 Laser 4.7 1206 212947 Lorcan Knowles   42:58 2 0:35:38 3.0
4 Solo 1154 5818 Nik James   41:34 2 0:36:01 4.0
5 Solo 1154 4556 Tom Welz   42:02 2 0:36:25 5.0
6 Laser Radial 1125 143111 Tasha Helsby   42:13 2 0:37:32 6.0
7 Solo 1154 5217 Malcolm Waddington   43:38 2 0:37:49 7.0
8 Laser 1082 213521 John Devlin   41:00 2 0:37:54 8.0
9 Laser 1082 182556 Ian Ritchie   41:42 2 0:38:32 9.0
10 Solo 1154 5417 Brian Sprague   45:13 2 0:39:11 10.0
11 Phantom 1014 1180 Chris Bows   39:50 2 0:39:17 11.0
12 Solo 1154 4776 Ken Cottam   47:53 2 0:41:30 12.0
13 RS 400 939 1285 Roy Thomason Ryan Morris 39:14 2 0:41:47 13.5
13 Streaker 1139 1269 George Evans   47:36 2 0:41:47 13.5
15 RS 400 939 1318 Terry Oliver Mark Atherton 39:26 2 0:42:00 15.0
16 RS 400 939 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans 39:30 2 0:42:04 16.0
17 RS 400 939 545 Martin Spencer A Messenger 39:38 2 0:42:12 17.0
18 RS 600 916 851 Nick Turpin   40:00 2 0:43:40 18.0
19 RS 400 939 1214 Leslie Ormandy Steve Fletcher 41:16 2 0:43:57 19.0
20 Laser 1082 164759 Colin Hague   48:08 2 0:44:29 20.0

R2 - Handicap Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 939 1318 Terry Oliver Mark Atherton 45:59 3 0:48:58 1.0
2 RS 400 939 1396 Richard Catchpole Gary Coop 46:26 3 0:49:27 2.0
3 RS 400 939 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans 47:33 3 0:50:38 3.0
4 Solo 1154 5417 Brian Sprague   42:13 2 0:54:52 4.0
5 Solo 1154 4556 Tom Welz   43:30 2 0:56:33 5.0
6 Laser 4.7 1206 212947 Lorcan Knowles   46:47 2 0:58:11 6.0
7 Solo 1154 5818 Nik James   46:43 2 1:00:43 7.5
7 Laser 1082 182556 Ian Ritchie   43:48 2 1:00:43 7.5
9 Solo 1154 5350 Chris Helsby   46:48 2 1:00:50 9.0
10 Solo 1154 5217 Malcolm Waddington   47:06 2 1:01:13 10.0
11 Solo 1154 4776 Ken Cottam   48:35 2 1:03:09 11.0
12 Laser 1082 180672 Bill Busby   45:52 2 1:03:35 12.0
13 Laser Radial 1125 143111 Tasha Helsby   48:13 2 1:04:17 13.0
14 RS 400 939 545 Martin Spencer A Messenger 40:34 2 1:04:48 14.0
15 Laser 1082 164759 Colin Hague   47:24 2 1:05:43 15.0
16 Laser 1082 213521 John Devlin   47:29 2 1:05:50 16.0
17 Phantom 1014 1180 Chris Bows   44:38 2 1:06:02 17.0
18 RS 400 939 1285 Roy Thomason Ryan Morris 42:17 2 1:07:33 18.0
19 RS 600 916 851 Nick Turpin   DSQ     20.0

R3 - Handicap Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 4.7 1206 212947 Lorcan Knowles   31:50 3 0:35:12 1.0
2 Solo 1154 5417 Brian Sprague   30:47 3 0:35:34 2.0
3 Solo 1154 5350 Chris Helsby   31:06 3 0:35:56 3.0
4 Solo 1154 5818 Nik James   31:43 3 0:36:39 4.0
5 Laser 1082 180672 Bill Busby   39:41 4 0:36:41 5.0
6 Laser Radial 1125 143111 Tasha Helsby   31:36 3 0:37:27 6.0
7 Laser 1082 182556 Ian Ritchie   40:32 4 0:37:28 7.0
8 Laser 1082 213521 John Devlin   30:30 3 0:37:35 8.0
9 Solo 1154 4556 Tom Welz   32:42 3 0:37:47 9.0
10 Phantom 1014 1180 Chris Bows   39:20 4 0:38:47 10.0
11 RS 400 939 1396 Richard Catchpole Gary Coop 37:07 4 0:39:32 11.0
12 RS 400 939 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans 37:23 4 0:39:49 12.0
13 RS 400 939 1318 Terry Oliver Mark Atherton 38:13 4 0:40:42 13.0
14 Laser 1082 164759 Colin Hague   33:04 3 0:40:45 14.0
15 RS 400 939 545 Martin Spencer A Messenger 38:32 4 0:41:02 15.0
16 RS 600 916 851 Nick Turpin   39:00 4 0:42:35 16.0
17 Laser 1082 133398 Paul Pritchard   37:34 3 0:46:18 17.0

R1 - Junior Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 Mirror 1390 61954 Alyssa Hardy Dad 22:57 1 0:16:31 1.0
2 Topper 1338 9 Tom Saunders   22:42 1 0:16:58 2.0

R2 - Junior Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 1338 7 Morgan Busby   27:31 2 0:20:34 1.0
2 Topper 1338 9 Tom Saunders   29:17 2 0:21:53 2.0
3 Mirror 1390 61954 Alyssa Hardy Dad 35:19 2 0:25:24 3.0
4 Optimist 1646 3 Lochlyn Grant   47:42 2 0:28:59 4.0

R3 - Junior Fleet - 2017-10-29

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class PY SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 1338 7 Morgan Busby   35:41 2 0:26:40 1.0
2 Topper 1338 9 Tom Saunders   37:39 2 0:28:08 2.0
3 Optimist 1646 3 Lochlyn Grant   32:38 1 0:39:39 3.0
4 Mirror 1390 61954 Alyssa Hardy Dad DNF     5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 5
DSQDisqualification 20



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com