Tipsy Icicle 2018

Leigh & Lowton SC

Results as of 12:43 on January 15, 2018

Asymmetric Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY SailNo HelmName CrewName Club R1
7 JAN
R2
7 JAN
R3
14 JAN
R4
14 JAN
Total Nett
1st Asymmetric RS 400 939 1460 Dave Exley Nigel Hall LLSC (2.0) 1.0 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd Asymmetric RS 400 939 1396 Richard Catchpole Gary Coop LLSC (3.0) 3.0 2.0 1.0 9.0 6.0
3rd Asymmetric RS 400 939 1407 Hamish Gledhill Simon Dowse West Riding (5.0) 2.0 3.0 3.0 13.0 8.0
4th Asymmetric 29ER 915 2796 Sam Cooper Simon Hall West Lancs/West Kirby 1.0 6.0 6.5 (11.0) 24.5 13.5
5th Asymmetric RS 400 939 1401 Bill Kenyon Ben Swinson Budworth 6.0 5.0 4.0 (12.0) 27.0 15.0
6th Asymmetric RS 200 1041 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth (8.0) 7.0 6.5 5.0 26.5 18.5
7th Asymmetric RS 400 939 1257 Mark Dingsdale Vanessa Evans LLSC (11.0) 8.0 9.0 10.0 38.0 27.0
8th Asymmetric RS 400 939 1461 Caroline Exley Jo Hartigan LLSC 4.0 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 48.0 28.0
9th Asymmetric RS 400 939 1283 Chris Pickles Mark Lunn Delph (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 4.0 49.0 29.0
10th Asymmetric RS 400 939 1453 Stuart Halman Anna Walsh/Gareth Williams LLSC 7.0 9.0 14.0 (16.0 OCS) 46.0 30.0
11th Asymmetric 29ER 915 2292 Sian Talbot Maddi Bristow LLSC 10.0 10.0 12.0 (13.0) 45.0 32.0
12th Asymmetric RS 200 1041 1551 Louise Mckeand Cathy Partington LLSC (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 8.0 56.0 36.0
13th Asymmetric RS 100 10.2 983 172 Greg Booth   Port Dinorwic (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 9.0 60.0 40.0
14th Asymmetric 29ER 915 2213 Brandon Banner Ben Lathom LLSC 9.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 60.0 40.0
15th Asymmetric RS 200 1041 1402 Olivia Cuthbert Lelia Peckham LLSC (20.0 DNC) 20.0 DNC 16.0 BFD 7.0 63.0 43.0
16th Asymmetric RS 400 939 828 Christopher Williams Martin Spencer LLSC (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 66.0 46.0
17th Asymmetric RS 400 939 1155 Nick Holt Derek Hill LLSC (20.0 DNC) 20.0 DNC 13.0 14.0 67.0 47.0
18th Asymmetric RS 200 1041 1033 Gareth Williams Jen Williams LLSC (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 20.0 DNC 70.0 50.0
19th Asymmetric RS 400 939 1285 Roy Thomason Ryan Morris LLSC 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 72.0 52.0

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY SailNo HelmName CrewName Club R1
7 JAN
R2
7 JAN
R3
14 JAN
R4
14 JAN
Total Nett
1st Handicap Streaker 1142 1881 Steve Blackburn   West Lancs 1.0 1.0 (17.0 BFD) 3.0 22.0 5.0
2nd Handicap Supernova 1074 1071 Andy Flitcroft   Bolton 2.0 2.0 5.0 (6.0) 15.0 9.0
3rd Handicap Albacore 1040 8233 Mike Banner Mark Atherton LLSC 5.0 5.0 (8.0) 2.0 20.0 12.0
4th Handicap Phantom 1014 1429 Steve Dawson   LLSC 6.0 4.0 (13.0) 4.0 27.0 14.0
5th Handicap Phantom 1014 1434 Martin Knott   Ribble (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 1.0 56.0 29.0
6th Handicap Merlin Rocket 981 3701 Steve Hunt Ruth Critchley Pilkington 3.0 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 60.0 33.0
7th Handicap Blaze 1023 770 Mark Cuthbert   LLSC 11.0 10.0 (14.0) 14.0 49.0 35.0
8th Handicap Scorpion 1040 1934 Terry Flannagan David Greenhalgh Pennine 4.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 64.0 37.0
9th Handicap Phantom 1014 1229 Steve Norris   LLSC 17.0 DNS 8.0 12.0 (18.0 OCS) 55.0 37.0
10th Handicap RS 300 970 379 Dan Skinner   West Kirby (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 10.0 66.0 39.0
11th Handicap Phantom 1014 1180 Chris Bows   LLSC (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 5.0 66.0 39.0
12th Handicap RS Aero 7 1067 1415 Julia Bowden   LLSC 7.0 7.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 68.0 41.0
13th Handicap Supernova 1074 1106 Ian Thompson   Bolton (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 12.0 69.0 42.0
14th Handicap GP14 1130 14201 Hugh Devereux M Bird Budworth (27.0 DNC) 27.0 DNC 6.0 9.0 69.0 42.0
15th Handicap Albacore 1040 8234 John Carlin Nikki Carlin West Kirby (27.0 DNC) 27.0 DNC 9.0 7.0 70.0 43.0
16th Handicap Supernova 1074 1178 Jeffrey Robinson   Bolton (27.0 DNC) 27.0 DNC 10.0 8.0 72.0 45.0
17th Handicap Supernova 1074 518 Lorcan Knowles   LLSC 9.0 9.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 72.0 45.0
18th Handicap Streaker 1142 1837 Graeme Bristow   LLSC (27.0 DNC) 27.0 DNC 4.0 18.0 DNS 76.0 49.0
19th Handicap GP14 1130 13933 Zena Martin Leanne Pilkington Bolton (27.0 DNC) 27.0 DNC 11.0 11.0 76.0 49.0
20th Handicap Blaze 1023 671 Chas Coghill   LLSC 12.0 11.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 77.0 50.0
21st Handicap RS 600 920 851 Nick Turpin   LLSC 14.0 12.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 80.0 53.0
22nd Handicap RS 300 970 308 George Williams   Chester (27.0 DNC) 27.0 DNC 15.0 13.0 82.0 55.0
23rd Handicap Streaker 1142 1852 Alastair Baker   LLSC 13.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 15.0 82.0 55.0
24th Handicap Phantom 1014 1359 John Tuckwell   Bala 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 89.0 62.0
25th Handicap RS Aero 7 1067 2192 Chris Holt   Llyn Brenig 10.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 91.0 64.0
26th Handicap Phantom 1014 1315 Phil Wishart   LLSC 17.0 DNS (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 98.0 71.0

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY SailNo HelmName CrewName Club R1
7 JAN
R2
7 JAN
R3
14 JAN
R4
14 JAN
Total Nett
1st Junior Topper 1333 48252 Thomas Fielding-Link   LLSC (4.0) (1.0) 1.0 1.0 7.0 2.0
2nd Junior Topper 1333 46023 No Peckham   LLSC 2.0 2.0 (5.0) (3.0) 12.0 4.0
3rd Junior Optimist 1646 5243 Ben Welfare   LLSC 3.0 (6.0) 2.0 (4.0) 15.0 5.0
4th Junior Topper 1333 48261 Leah Fidling   LLSC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 2.0 36.0 6.0
5th Junior Topper 1333 46578 Llion Morris   Llandudno (5.0) 3.0 3.0 (5.0) 16.0 6.0
6th Junior Topper 1333 44484 Elin Jones   Gresford 7.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 41.0 11.0
7th Junior Topper 1333 48069 Matthew Stubbins   Llandudno (6.0) 5.0 6.0 (15.0 DNC) 32.0 11.0
8th Junior RS Tera Sport 1432 1993 Nat Pritchard-Jones   LLSC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 7.0 44.0 14.0
9th Junior RS Tera Sport 1432 2353 John Bridgeman   LLSC 8.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 45.0 15.0
10th Junior Laser Radial 1122 191313 Adam Din   Hollingworth 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 46.0 16.0
11th Junior Topper 1333 28832 Courtney Yarwood   LLSC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 10.0 6.0 46.0 16.0
12th Junior Laser 4.7 1202 189464 Ceridwen Bell   LLSC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 15.0 DNC 53.0 23.0
13th Junior Topper 1333 34240 Jade Yarwood   LLSC (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 15.0 DNC 54.0 24.0
14th Junior Topper 1333 47228 Jacob Din   Hollingworth 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 54.0 24.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY SailNo HelmName CrewName Club R1
7 JAN
R2
7 JAN
R3
14 JAN
R4
14 JAN
Total Nett
1st Laser Laser 1082 200998 Jack Hopkins   Delph 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Laser Laser 1082 209911 Tim Keighley   West Riding 2.0 3.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
3rd Laser Laser 1082 158399 George Graham   LLSC 3.0 2.0 4.0 (9.0) 18.0 9.0
4th Laser Laser 1082 206890 Patrick Hamilton   Burwain (9.0) 4.0 6.0 5.0 24.0 15.0
5th Laser Laser 1082 209831 Graham McWhirter   RYA (10.0) 9.0 7.0 7.0 33.0 23.0
6th Laser Laser 1082 180672 Bill Busby   LLSC 8.0 7.0 8.0 (12.0) 35.0 23.0
7th Laser Laser 1082 189082 Stuart Belfield   LLSC 6.0 6.0 12.0 (14.0) 38.0 24.0
8th Laser Laser 1082 169034 Ian Webber-Rostron   Delph 16.0 8.0 (20.0) 8.0 52.0 32.0
9th Laser Laser 1082 25643 Paul Graham   LLSC 12.0 (13.0) 11.0 11.0 47.0 34.0
10th Laser Laser 1082 179656 Greg Marshall   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 5.0 1.0 66.0 36.0
11th Laser Laser 1082 207113 George Pulman   Dovestone (30.0 DNC) 30.0 DNC 3.0 3.0 66.0 36.0
12th Laser Laser 1082 201941 Charlotte Greenhalgh   LLSC 4.0 5.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 69.0 39.0
13th Laser Laser 1082 195801 Neil Skellam   LLSC 5.0 11.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 76.0 46.0
14th Laser Laser 1082 182556 Glyn Purnell   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 10.0 10.0 80.0 50.0
15th Laser Laser 1082 211111 Howard Green   LLSC 11.0 10.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 81.0 51.0
16th Laser Laser Radial 1082 212948 Isabel Lamb   Chester 17.0 17.0 17.0 (18.0) 69.0 51.0
17th Laser Laser Radial 1082 189464 Ceridwen Bell   LLSC 18.0 16.0 (30.0 DNC) 20.0 84.0 54.0
18th Laser Laser 1082 212457 Ty Burrows   LLSC 13.0 12.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 85.0 55.0
19th Laser Laser 1082 210261 Paul Heath   LLSC 7.0 19.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 86.0 56.0
20th Laser Laser Radial 1082 206876 Oliver Blackburn   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 9.0 17.0 86.0 56.0
21st Laser Laser 1082 183291 Brandon Banner   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 13.0 15.0 88.0 58.0
22nd Laser Laser 1082 15 Martin Spencer   LLSC 14.0 14.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 88.0 58.0
23rd Laser Laser 1082 212037 Marcus Howard   Redesmere (30.0 DNC) 30.0 DNC 14.0 16.0 90.0 60.0
24th Laser Laser 1082 194679 Mike Baldwin   LLSC 15.0 15.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 90.0 60.0
25th Laser Laser 1082 4679 Ian Ritchie   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 19.0 13.0 92.0 62.0
26th Laser Laser 4.7 1082 212947 Lorcan Knowles   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 16.0 19.0 95.0 65.0
27th Laser Laser 1082 212459 Gary Knott   Pennine (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 96.0 66.0
28th Laser Laser Radial 1082 201641 Lewis Coop   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 15.0 22.0 DNS 97.0 67.0
29th Laser Laser 1082 173576 Anton Fields   LLSC (30.0 DNC) 30.0 DNC 18.0 30.0 DNC 108.0 78.0

Solo Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY SailNo HelmName CrewName Club R1
7 JAN
R2
7 JAN
R3
14 JAN
R4
14 JAN
Total Nett
1st Solo Solo 1153 5417 Brian Sprague   LLSC 1.0 2.0 4.0 (6.0) 13.0 7.0
2nd Solo Solo 1153 5360 Steve Ferrington   West Kirby 2.0 3.0 3.0 (10.0) 18.0 8.0
3rd Solo Solo 1153 5179 David Tunnicliffe   RYA 3.0 1.0 (15.0 DNC) 5.0 24.0 9.0
4th Solo Solo 1153 4556 Tom Welz   LLSC 4.0 4.0 (15.0 DNC) 4.0 27.0 12.0
5th Solo Solo 1153 5217 Malcolm Waddington   LLSC 6.0 (15.0 DNC) 4.5 OOD 3.0 28.5 13.5
6th Solo Solo 1153 5518 Innes Armstrong   Burwain (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 1.0 33.0 18.0
7th Solo Solo 1153 5685 Phillip Barnes   Budworth (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 2.0 33.0 18.0
8th Solo Solo 1153 5398 Mark Cleary   Budworth (8.0) 5.0 8.0 8.0 29.0 21.0
9th Solo Solo 1153 4521 Stuart Van Den Hoek   LLSC 8.0 OOD 8.0 OOD (9.0) 7.0 32.0 23.0
10th Solo Solo 1153 5216 Owen Griffith   LLSC 5.0 (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 42.0 27.0
11th Solo Solo 1153 4943 Nik James   LLSC (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 9.0 44.0 29.0
12th Solo Solo 1153 5719 Darren Gregory   Glossop 9.0 7.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC 46.0 31.0
13th Solo Solo 1153 4985 Kim Cant   LLSC (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 11.0 47.0 32.0
14th Solo Solo 1153 5536 Michael Davies   Budworth 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 52.0 37.0

Scoring codes used

CodeDescription
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
OODRace officer duty points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com